BULTERIÉŘI - plemena celého světa

 

Bulteriéři - tak jsou nazývána všechna plemena obecně známá jako teriéři typu Bull. Tato plemena jsou mezi ostatními psy celkem snadno rozeznatelná. Typické znaky tělesné stavby je natolik odlišují od jiných plemen, že o jejich příslušnosti není většinou, alespoň pokud jde o plemena nejznámější a nejtypičtější, nejmenších pochyb. Mezi ostatními představují bulteriéři typ mohutně osvaleného psa, s velikou hlavou a mocnými žvýkacími svaly. Přes obrovskou popularitu těchto plemen je v podvědomí veřejnosti mnoho mýtů. Na základě dlouholetého studia původu a vývoje plemen bulteriérů přináším originální závěry nejen o skupině bulteriérů jako celku, ale i o každém jednotlivém plemeni. To vše v návaznosti na plemena vzniklá novoplemenným křížením. O těch všech, i o několika dalších, již vyhynulých tato kniha pojednává. Popis plemen v knize je vhodné číst jako román, nikoli jednotlivá plemena samostatně, tak jako je tomu běžné v ostatních atlasech plemen psů. Kniha mimo genealogie plemen obsahuje také podrobný popis péče, výchovy a možných aktivit s bulteriéry a dále i seznam nemocí s tzv. plemennou predispozicí. Autor se také v knize dotýká ožehavých témat a uvádí na pravou míru mnoho omylů a mýtů, která tato plemena provází. Text je provázen barevnými fotografiemi a ilustracemi, mapkami a dobovými kresbami a obsahuje plné standardy Mezinárodní kynologické federace FCI.

 

 

 

Křest knihy na Pit Bull Show Křivonoska 28.5.2011.

 

Náhledy knihy Bulteriéři

 

  

 

 

 

 

 

RECENZE ČTENÁŘŮ

 

 • Kniha Bulteriéři - z mého pohledu

  Konečně poštou dorazila mnou tolik očekávaná nová kniha Bulteriéři (autor Martin Říha). Kniha dorazila brzy, nepoškozená v perfektním stavu.

  Už na první prolistování vypadala tato kniha pro mě velice nadějně a vše nasvědčovalo tomu, že se bude jednat o kvalitní literaturu. S velkým očekáváním jsem se tedy pustila do prvního čtení..

  V první kapitole se autor věnuje nejprve obecné historii bull plemen. Velmi pěkně zpracované téma doplněné velkým množství dobových i aktuálních obrazů a fotografií jistě navnadí čtenáře číst dál, velmi dobrý začátek.

  Dále je pozornost věnovaná jednotlivým plemenům bulteriérů. Informační panel na začátku popisu každého plemene poskytne čtenáři představu o tom, jak plemeno vypadá a jaké má charakteristické, povahové vlastnosti. U jednotlivých plemen opět skvěle zpracována historie doplněná nesčetným množstvím fotografií, včetně popisu osobností podílejících na vzniku daného plemene. U každého plemene, uznaného FCI a APBT je přidán i standard doplněný fotografiemi, opět velké plus. Dalším pozitivem je poměrně rozsáhle popisovaná povaha plemene, bohužel některé odstavce jsme nuceni číst dvakrát (chápu, že některá bull plemena mají velmi podobné vlastnosti, ale číst dvakrát stejný odstavec je malé, nepatrné mínus).

  Za velké významné plus celé této knihy považuji popis i méně známých a v podstatě i zcela neznámých plemen bulteriérů.

  Několik malých mínusů je přebito velkými pozitivy.

  Celkový popis plemen hodnotím jako velmi vydařený.

  Dále se autor zabývá aktivitami s bulteriéry, celé téma je výborně zpracované.

  Jen popis titulů z výstav je pro laika lehce zavádějící, doplnila bych jen, že tituly národní vítěz (klubový, krajský atd), je zadáván jen jedné feně a jednomu psovi. Člověk znalý pochopí, ale laik může pochopit špatně, jinak téma výstav velmi dobře zpracované.

  Pořízení a chov bulteriéra celkem dobře zpracované. Pouze nesouhlasím s autorem vštěpovaným názorem, že umístění v kotci je krajně nevhodné. Nutno podotknout, že nezáleží, kde pes žije, ale JAK žije a v jakých podmínkách. Kvalitní kotec venku je lepší než klec v bytě. Bulteriér má být odolný pes, s dobře zateplenou (případně lehce přitopenou) boudou, fyzicky pobyt venku vydrží i v zimě. Pochybuji, že všichni chovatelé (zvláště velké CHS) mají všechny své psy doma v kuchyni, přesto jsou jejich psi obdivováni.

  Zarazila mě však poznámka autora, že štěně lze odebrat od chovatele již v 6 týdnech věku, pozor, toto odporuje řádu na ochranu zvířat při chovu psů, který povoluje odebrání nejdříve 50.den věku štěněte!

  Péče o bulteriéra opět přehledně zpracované téma, obsahující zajímavé tipy pro majitele bulteriérů. Opět mě však zarazilo čištění zubů několikrát týdně. Víc než kartáček a pasta, je pro čištění psích zubů, vhodné okusování velké kosti a tvrdých pamlsků. Čištění zubů bulteriérů nepovažuji obecně za nutné.

  Výživa je další velmi pěkně zpracované téma avšak příklady granulovaných krmiv v jednotlivých třídách mohly být četnější, případně uvedené i méně známé (kvalitnější) značky, vedle těch „profláknutých“. Přesné odměřování krmné dávky je zavádějící. Gramáž krmných dávek je vždy pouze orientační a je nutné ji vždy přizpůsobit psu.

  Skvělý je seznam onemocněních zatěžující jednotlivá plemena a jejich detailní popis a fotografie. Autor zmínil i postup resuscitace psa – velké plus. Omyly a mýty o zdraví psů taktéž velmi dobře zpracované téma.

  Bohužel po předchozím vynikajícím zpracování jednotlivých kapitol, které nasadilo vysokou laťku případným dalším publikacím, pro mě přišlo zklamání v podobě kapitoly o psích zápasech. V žádném případě neobhajuji psí zápasy, ale je třeba se na ně dívat z více úhlů, není zápas jako zápas. Psí zápasy by si jistě zasloužily rozsáhlejší zpracování a na místě bylo i zmínit rozdíl „profesionálních“ a „neprofesionálních“ psích zápasů. I zápasům vděčíme za absolutní spolehlivost našich psů vůči lidem. Velice mi chybí popis takzvaných profesionálních zápasů u plemene americký pitbulteriér. Profesionální zápas má svá pravidla, v žádném případě se nejedná a nesmí se jednat o krvavá jatka. Psi v ringu umírají spíše v ojedinělých případech, nikoliv pravidelně. Profesionál velmi ceněného psa nenechá velmi vážně nebo smrtelně zranit, ale zápas ukončí. I pes může zvolit, zda bojovat chce, či ne. Legendy zápasnických ringů by si zasloužili alespoň malou vzpomínku.

  Zmíněné krádeže „bulíků z gauče“ pro trénink zápasnických psů je poznámka zbytečná. Člověk, který zápasnického psa trénuje na „gaučákovi“, nemá u zápasů co dělat, je to blb a ne „pitman“.

  Použiji motto z knihy APBT – telo z ocele, srdce zo zlata:

  Zbytečné jsou krvavé příběhy o zabijácích pitbullech. Člověk stvořil psa ke svému obrazu. Jednoho ke strážení, druhého k tahání saní, třetího jen tak pro okrasu. Z pitbulla udělal bojovníka. Pitbull je jako samuraj a je pro něj čest bojovat.

  Smutná zmínka o denverském masakru je právem na místě.

  Seznam zkratek na konci knihy je velmi praktický a přehledný.

   

  Shrnutí

  Malé nedostatky (které se ale najdou vždy a všude) jsou převáženy mnoha pozitivy a tuto knihu považuji za nejlepší literaturu o teriéřích typu bull, co dosud vyšla v českém jazyce (také dosud nejobsáhlejší). Kapitola o psích zápasech je slabší a vrhá lehký stín na ostatní prvotřídně zpracované kapitoly. Však největším pozitivem této knihy je fakt, že přináší nové informace nejen začátečníkovi/zájemci o plemeno, ale i mnoho nových informací stávajícím majitelům i zkušenějším chovatelům. Nutno též podotknout, že i čtivost knihy je výborná, doslova čtená jedním dechem. Tato publikace by rozhodně neměla chybět v knihovničce žádného majitele, chovatele nebo obdivovatele teriérů typu bull.

  Kniha jistě patří mezi kvalitní kynologickou literaturu a autorovi patří velké poděkování. Moje očekávání kniha splnila na 95%. Věřím, že se k ní budu vracet. Vzhledem k informativní hodnotě knihy je i její cena více než přijatelná. Celkové grafické zpracování je také velmi vydařené. V celku hodnotím knihu velmi kladně a DOPORUČUJI

  Acherontia Atropos & Night´s Butterfly Marie Trylčová

 • Knihu jsem již vyzvedla a je naprosto dokonalá, díky za ni!!! Máte můj obdiv:) S pozdravem                                   M. Hnátíková                                            

 • Dobrý večer.Chtěl bych Vám moc poděkovat za Vaší knihu, kterou jsem vyhrál v soutěži bull foto. Knížka je naprosto fantastická a já i má přítelkyně jsme z knihy nadšeni. Jen se pořád hádáme, kdo jí zrovna bude číst :D

         Jiří Leština

 • Knihu mám sice jen zapůjčenou, ale již jsem si jí také objednal, abych měl doma svou. Takovou užitečnou literaturu je dobré mít ve své knihovně. Velmi mi pomohla v některých nejasných otázkách a hlavně dodala ještě větší nadšení pro Stafordšírského bulteriéra, kterého již dlouhou dobu chci. Již za týden se "Bulíka" (potomka po Colinovi) dočkám a kniha mi pomohla připravit se na nového člena domácnosti. Určitě se budu ke knize často vracet, protože je tam hodně užitečných rad pro bezproblémovou výchovu psa a jeho další vývoj.

          S pozdravem Zdeněk Ipser

 • Dobrý večer, knížka přišla včera, ještě jednou díky za podpis:-)jen jsem Vám chtěla napsat, že je opravdu moc povedená, některá plemena jsem vůbec neznala..ty charakteristiky povah jednotlivých plemen jsou parádní..takže díky Pavla Majerová .
 • Zdravím Vás tak knížku mám podrobně prozkoumanou ne ještě přečtenou komplet, ale už teť můžu s klidem říct že je to jedna z nejlíp udělanejch knížek na toto téma co jsem četl nebo vlastním, zjistil jsem že spoustu psů jsem viděl prvně , spoustu ne ale dost   Perfektní spracování super ilustrace a celkově je skrátka velice vydařená díky moc za ni a třeba se někdy potkáme na výstavě a podepíšte mi ji   Mějte se a hodně úspěchů!!

         Ivo Bullie Kudla

 • Vazeny pane! Dostal jsem darek - Vasi knihu Bulterieri,a musim Vam slozit poklonu! Je perfektne napsana,moc mne potesila.Mam v knihovne pres tricet knih o SBT,v drtive vetsine v anglictine a Vase dilo jim muze smele konkurovat.Muzeme mit rozdilne nazory,ale pokud nekdo napise takovou knihu,musel tomu dat nejen obrovske mnozstvi casu,studia a shaneni informaci,atd...opravdu klobouk dolu!!!

         František Pitaš

 • Dobrý den, dneska jsem od Vás na SBS kupovala knížku (nevím, jestli si pamatujete, Dominika, koukala jsem tam i po nálepkách, ale nakonec jsme se společně schodli, že je lepší mít na autě vlastního psa). Teď to čtu a tedy klobouk dolů! Jsem nadšená. U povahy bulteriéru jsme s přítelem málem čůrali smíchy   Dal jsem nadšená z toho, že se nesnažíte skrývat jejich lehce složitý vztah ke psům, což bohužel dost lidí dělá, aby zachránili jejich pověst. Vznikají z toho pak inzeráty tipu "Daruji ročního pitbulla, protože se pere,....". Opravdu smekám, knížka je perfektní!! Tak já jdu zase číst   Moc díky za tu práci, co jste si s tím dal!!

         Dominika Miškovská
 

 • Knížka mi dneska přišla, zatím jsem stihla jen prohlídnout a moooc pěkná. už se těším, až ji budu číst. A mám tam celkem 3fotky, tak jsem hrdá panička:) Moc děkuji i za věnování!

         Radka Pěluchová
 

 • Já už mám knížku také doma a už také celičkou přečtenou :-))). Moc povedená práce!!!! I když občas drsné fotky a povídání, ale i to patří k těmto rasám (bohužel). Ještě jednou děkuji za věnování.

         Iveta Dlouhá

 •   Dost dobrá knížka.... Lucie Cabáková

 

 • Kniha už mi došla, hned jsem se na ni zvědavě vrhla a četla a četla...taky předčítala zajímavé pasáže své dceři Báře - velice zajímavé čtení. Děkuji děkuji děkuji....:o)))

         Jitka Jenšíová

 • Koupili jsme knížku na Křivonosce, ale nějak jsme pozapoměli, že jsme si jí mohli nechat podepsat od autora :-/ ... nicméně, je LUXUSNÍ!! a všem, co u nás byli na návštěvě (v té době jsme měli štěňátka) padla do oka a myslím, že nový páníci našich miminek jí už schánějí!! :)) S přítelem jsme z knížky unešení, opravdu povedená práce, gratulace! Ať se daří a pozdravujeme Colina, zjistili jsme, že jsme nevlastní sourozenci, naše Dollinka (Doll Walk Heart) má za tatínka taky Colonela Colt Minies :))

         Monísek Rennerů

 • Výborná kniha od Martina Říhy. Kdo se chce něco dozvědět a pokochat kvalitními obrázky, tak vřele doporučuji.

         Martin Kropáček
 

 • Dobrý den, tímto způsobem vám chci strašně moc poděkovat za vámi vydaný ATLAS PSŮ . Vlastním jich několik desítek ,ale ten váš je ze všech nejlépe přehledný, pravdivý a nejvíce naučný. Včera jsem se dozvěděla o knize BULTERIÉŘI , jsem si jistá , že ani s touto knihou nebudu sklamaná a jak to půjde , ihned si ji zakoupím. Více takových knížek pro milovníky psů jedině potěší.

                                               
                                                           Mějte se hezky a hodně štěstí v tvoření dalších skvělých knížek.
                                                                                                          
                                                                                                                    S pozdravem Lucie Vávrová
 

 • Knížka od Martina Říhy je rozhodně zatím nejlepší, co v češtině o stafících vyšlo, ale i ona má podle mého názoru své "mouchy"(nikdy nic není bez chyby), to už jsem se vyjadřovala jinde, ale můžu vřele doporučit. Jako jediná přinese nový informace jak začátečníkovi, tak už člověku, co o SBT něco ví. Knížka od paní Volšické poskytne informace zvláště začínajícím chovatelům a těm, kdo se chystá uchovnit fenku a mít první štěňátka určitě moc pomůže, ale jinak příliš nových informací pro mě nepřinesla. Články od pí Volšické už jsem četla na internetu nebo v psích časopisech již zveřejněny byly a v knížce vyšly znova. Příručka od pana Spiese rozsahem odpovídá počtu stran, prostě stručná, jasná příručka se základními informacemi.

         Masoteriánka